Jak długo żyją ptaki?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który mieszka w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Również w Polsce gatunek ten na pewno uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można w całej Europie. Jego nietuzinkowe zestawienie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest bardzo łatwy do rozpoznania.

Samiec i samica sójki posiadają takie same ubarwienie , a także niezwykle zbliżone do siebie gabaryty. Przepiękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie podczas jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra. Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej.

płomykówka

Wystarczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, mógł określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których podaje się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niepodważalnie nie należą do większych, a masa ich ciała wynosi najczęściej od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, czy też „kaszach”. Jest to ptak bardzo głośny, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję poznać w trakcie swoich wędrówek. Sójka to również ptak wybitnie czujny, który bardzo często nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *