Szybkość lotu ptaków

ptak lotCzajka pospolita to ptak o charakterze wędrownym, będący jednym z reprezentantów rodziny sieweczkowatych. Czajka pospolita oblega nie tylko prawie całą Europę, ale również rejony od umiarkowanej strefy Azji, aż po Pacyfik. Warto zaznaczyć w tym miejscu także, iż aż 75% europejskiej populacji czajki zwyczajnej mieszka w takich krajach jak Holandia, Polska oraz (północne) Niemcy. W naszym kraju czajka pospolita w szczególności upodobała sobie zaś wschód, na którym to występuje najliczniej.

Zwykle zobaczyć ją można w niższych partiach gór. Czajka pospolita to ptak, który musi żyć w określonej strefie klimatycznej, dlatego okres zimy przesiaduje między innymi w Europie Zachodniej, wyspach usytuowanych na wschodnim Atlantyku, lub też na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Czajkę zwyczajną bez wątpliwości uznać można również za jednego z najbardziej znanych ptaków błotnych.

Zasadniczą cechą wyglądu zewnętrznego czajki zwyczajnej jest brak dymorfizmu płciowego,  a więc wygląd zarówno samca jak i samicy jest taki sam. Różnica wynika jednak z wyrastających z potylicy długich piór, które układają się w charakterystyczny czub, który u samca jest dłuższy o mniej więcej 2 centymetry. Warto zwrócić również uwagę na białe kropeczki, które zdobią czarne pióra głowy, szyi oraz piersi osobnika damskiego.

Czajka pospolita jest ptakiem, który wyróżnia się czarno-białym upierzeniem. Ponadto na powierzchni jego ciała można dostrzec zieloną, a na skrzydłach purpurową, poświatę. Ogon czajki zwyczajnej jest w barwie białej, a na jego końcu znajduje się czarna plama, po której to specjaliści bez zastanowienia są w stanie stwierdzić, że jest to właśnie ten ptak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *